Oyuncak Alıcıları Hakkında Kısa Bir Araştırma

Oyuncak Alıcıları Hakkında Kısa Bir Araştırma

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan kamuoyu araştırması çocuklarımıza oyuncak alırken nelere dikkat ettiğimizi gösteriyor.

Bu araştırmaya göre oyuncak alanların %57.1’i kadın. %64.7’si evli. %51.2’si lise ve üstü öğrenim görmüş. Yaş ortalamaları 24-53 arası.

“Oyuncaklar Hakkındaki Yönetmelik” alıcıların ancak %6.2’si tarafından biliniyor.

Oyuncak alıcılarının en sık oyuncak aldıkları yer %48.5 ile oyuncak mağazaları. En son aldıkları oyuncaklar arasında araba %27.7 ile ilk sırada. Onu %21.1 ile bebek, %9.5 ile tabanca izliyor.

Oyuncak alırken en çok dikkat edilen nokta fiyatı. Oranı %31.5. Fiyattan sonra %14.2 ile oyuncağın ilgi çekici olması, %11.1 ile çocuğun istemesi, %10 ile yaşa uygunluk ibaresi, %7.6 ile kaliteli olması ve %6.6 ile sağlıklı olması geliyor.

Alıcıların %54’ü oyuncağın çocuklar için sağlıklı ve güvenli olduğunu etiket üzerindeki bilgilere bakarak değerlendiriyorlar. Aldıkları oyuncağın güvensiz olduğunu düşündüklerinde %34.9’u satıcıya, %6.9’u yönetmelikten sorumlu kurum olan Sağlık Bakanlığı’na başvuracağını belirtiyor.

Oyuncak alıcılarının öğrenim düzeyine göre oyuncaklar hakkındaki bilgileri değerlendirildiğinde genel olarak yüksekokul mezunlarının daha fazla bilgi sahibi oldukları da ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

KAPAT CLOSE
×
×

Sepeti